Yol bisikletinde ve bir çok branşta 2015 sezonunun açılmasıyla yeni programlar da gün yüzüne çıkmaya başlıyor. Ülkemizin önemli birlikteliklerinden Veloturk de, 2015 programını (2015’te büyük ihtimal neler olacağını) açıkladı.

BnvnIW-CMAIDsK7
Arda Türkmen, Aydın Diricanlı, Okan Can Yantır, Berkem Ceylan

Nedir Bu Veloturk?

Çocukluk hayalimizdir, karne hediyesi olarak bisiklet almak. Karnemiz iyi olsa da, kötü olsa da isteriz o bisikleti. Görmüşüzdür bir kere, sokaktaki çocukların bisiklet üstündeki gülümsemelerini. Veloturk de Anadolu’daki çocuklara karne hediyesi olarak bisiklet vermek için bir araya gelmiş bir topluluk. “1000 Çocuğa 1000 Bisiklet” mottosuyla yola çıkan Veloturk, sponsorlarının da desteğiyle Avrupa’daki bir kaç yarışa katılmayı da ihmal etmiyor.

Birkaç İyi Adam

Sarper Günsal (Kimya sektöründe yöneticilik yapsa da, daha çok iş yerinden Eurosport Türkiye’deki bisiklet yayınlarına yorum yapmaya koşturmasıyla tanınıyor. Ayrıca Veloslow -tabii artık ortada slow’luk bir durum da yok- isimli bir bisiklet oluşumunun da kurucusu), Arda Türkmen (Şef, restoran sahibi/işletmecisi ve TV programcısı. Takımın alacağı, kendisinin vereceği kaloriden sorumlu. Bisikletin yanı sıra basketbolun da ilgilisi), Okan Can Yantır (Uzun zamandır gazete ve dergi sektöründe dirsek çürütüyor ve son olarak GQ dergisi genel yayın yönetmeni olarak iş hayatına devam ediyor. Ayrıca grubun bir başka basketbol alâkadarı. Dağ bisikletinden sonra yol bisikletine geçen Yantır, ekip için sağlam bir rüzgar duvarı), Berkem Ceylan (Takımın wonderkid’i Berkem Ceylan’ı Eurosport dinleyicileri bisiklet ve motorsporları yayınlarından tanıyacaktır. Ayrıca motorsporları konusunda güzel de bir koleksiyon sahibi), Aydın Diricanlı (Takımın mekanikerliğini de üstlenen bilişim teknolojisi uzmanı. O da dağ bisikletinden, yol bisikletine kayanlardan) ana ekibi oluşturuyorlar. Veloturk’ün proje danışmanlığını Serdar Kılıç yaparken, takımın fitness koçluğunu ise Burak Uğur (Bujin Fight Club) üstleniyor.

 

 

2015 Programı

Veloturk geçen sene bisikletleri çocuklarla buluşturarak, belki de onların hayatında yeni bir sayfa açtı. Ayrıca Avrupa’da hedefledikleri yarışlara katılarak güzel hikayeler yarattılar (özelllikle Le Mans 24 saat yarışı takipte olanlar için bile çok özeldi). Bu sene ise hedeflerde bir sapma veya duraksama yok. Tam gaz devam! Geçen sene Bitlis, Tatvan, Muş ve Soma’da 1000 bisikleti çocuklarla buluşturan Veloturk’ün, bu sene dağıtmak istediği sayı ise tam 2000 bisiklet. Tabii ki bu sene, geçen seneki sponsorların ve tişört satışının üzerine çıkılması gerekiyor. Bu sene Veloturk tişörtlerin yanı sıra, bisiklet forma/mayoları da satışa sunulacak. Bu satışların tüm geliri de, çocuklar için toplanacak 2000 bisikletin alınması için kullanılacak.

 

BvylnKQCcAICUbT
Sarper Günsal, Arda Türkmen, Aydın Diricanlı, Deniz Günsal

 

Veloturk’ün 2015 yarış programı da netlik kazanıyor. Fitleşme çalışmaları devam ederken, herkes kışlık kilolarını da atmaya başlamış durumda. Bu sene Veloturk’ün ilk yarışı “Ronde van Vlaanderen Cyclo” olacak. Flanders Turu’ndan bir gün önce, aynı parkurda düzenlenen bu amatör Belçika yarışında mücadele edecekler. Yarışın başları düz olsa da, sonlara doğru yokuşlar canlarına okuyacağa benziyor. Veloturk ikinci yarışına Stockholm’de katılacak. Belirlenen üçüncü yarış ise Le Mans 24 saat yarışı. Veloturk, bu üç yarışın dışında, iki yarışa daha katılmayı planlıyor.

Türkiye’de İçselleştirdiğimiz Bir Takım Olabilir Mi?

Veloturk’ün asıl sürprizi ise bu sene ortaya çıkan U18 bisiklet takımı hayali oldu. Bisiklet dağıtılan çocukların bu fırsatı değerlendirmeleri de gerekiyor. Bunun için de bisiklet sporunu seven veya bu sporu denemek isteyen 15-20 çocuğun olacağı bir bisiklet takımı kurmak isteniyor. Veloturk birkaç sponsordan olumlu tepkiler almış durumda ve gerisi de gelecek gibi gözüküyor. Umarız ki Veloturk projesi bisiklet severler arasında kültleşir ve hepimiz sahiplenmeye devam ederiz. Facebook, Twitter sayfalarından ve Web sitelerininden Veloturk’ü takip edebilirsiniz.

 

 

Sarper GÜNSAL (Le Mans 24 Hour)
Sarper GÜNSAL
(Le Mans 24 Hour)

BvvxCh2IgAEwaog

BtUGFwMCIAEss7O

Birkaç İyi Adam :: Veloturk’ün 2015 Planları” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s