Gran Fondo nedir? Espresso, Giacomo PUCCINI, Giro d’Italia, Giuseppe VERDI, Pizza, Federico FELLINI, Rönesans, Fausto COPPI, Gli Azzurri, Venedik Film Festivali, Gelato, Spagetti, Maserati, Salvatore FERRAGAMO ya da Cesare PAVESE ne ise; Gran Fondo da odur! Yani İtalyan kültürünün dünyaya bir diğer yansıması…Artık evrensel bir anlam kazandığı için, kelime anlamını direkt olarak Türkçe’ye çevirmek biraz zor ve gereksiz olabilir. Bu yüzden birebir çevirisini yapmaktan imtina ediyorum. Zaten sesli bir şekilde tekrar ettiğiniz zaman, onu hiç bozmamanız ve ona dokunmamanız gerektiğini anlıyorsunuz:

-Gran Fondo!

En kısa anlatımıyla Gran Fondo, her yaştan sporseverler ve amatör/profesyonel sporcular için, spektaküler ve tarihi rotaların kullanıldığı tek günlük bisiklet yarış organizasyonlarını ifade eden İtalyanca bir terimdir.  İşin en belirleyici ve güzel yanı şu ki; bu yarışlara katılmanız için lisanslı ve belli yaş aralığında bir sporcu olmanıza gerek yoktur. Lisanslı değilseniz bir sağlık raporu almanız yeterli olacaktır. Liseli bir bisiklet tutkunu ya da 65 yaşında emekli bir çiftçi olabilirsiniz ve bu durum sizin bu yarışlara katılmanıza bir engel teşkil etmez. Yarış günü geldiğinde, sayıları bini bulan diğer katılımcıların yanında yerinizi alırsınız.

Gran Fondo Giro d'Italia Start Alanı
Gran Fondo Giro d’Italia Start Alanı

Geçmişi 1970’li yıllara dayanan Gran Fondo yarışlarının ilkinin, Nove Colli adıyla Cesenatico/İtalya’da düzenlendiğini biliyoruz. İtalyan bisiklet kültürünün önemli bir parçası haline gelmiş bu organizasyonlarda yakın dönemin çok büyük isimlerinin de zamanında amatör katılımcılar olduklarını görüyoruz. Bir örnek vermek gerekirse, günümüzde hala düzenlenmeye devam eden Nove Colli Gran Fondo’ya  Marco PANTANI’nin ilk gençlik yıllarında katılmışlığı vardır. Zaten organizasyonun internet sayfasında da bu bilgiyi gururla sundukları aşikar! Avrupa’da uzun yıllardır organize edilen Gran Fondo yarışlarına baktığımız zaman, organizasyonun ülke ve bölgelere göre değişik adlar altında yapılabildiğini görüyoruz. Cyclosportif ya da cyclosportives gibi… Avrupa topraklarından çıkmakla birlikte, günümüzde Kuzey Amerika başta olmak üzere dünyanın bir çok noktasında da Gran Fondo’lar düzenlenmekte. Çok değişik isimlerde bir çok Gran Fondo var. Yarışlar bazen sponsor firmaların adını almakla birlikte bazen de ünlü bir dağ geçidinin adını alabiliyor. İtalyanların geçmişteki büyük bisikletçileri onurlandırırcasına bu büyük isimler adına Gran Fondolar düzenlediklerini görüyoruz. Gran Fondo Internazionale Felice Gimondi ya da Gran Fondo Giordana Marco Pantani gibi… Ülkemizde ise, tarihin ilk Gran Fondo’su Eylül 2015’te koşulacak. Heyecan verici…

Gran Fondo Whistler
Gran Fondo Whistler

Gran Fondo kavramını biraz daha yakından tanımak için bazı temel özelliklerinden bahsedelim…Daha önce bahsettiğimiz gibi, bu yarışlara katılabilmeniz için bir yaş sınırı ya da sporcu lisansı şartı aranmıyor (Lisansınız yoksa sağlık raporu almanız yeterli). Her organizasyonda farklı olmak üzere yaklaşık 20-40 Euro tutarında katılım bedelini ödeyerek katılımcı olmaya hak kazanıyorsunuz. Gran Fondo yarışlarında genel olarak kısa ve uzun parkur olmak üzere iki seçenek karşınıza çıkıyor. Bazılarında ise 3 farklı parkur seçeneği bulmak mümkün! Uzun parkurlar mesafeler ve etaptaki tırmanışlar bakımından biraz daha zorlayıcı olurken, kısa parkurlarda uzun ve öldürücü tırmanışlara rastlamak pek olası değil. Gran Fondo yarışlarında mesafeleri belirleyen evrensel düzenlemeler olmadığı için her organizasyon farklı mesafelerde yarışlar düzenleyebiliyor. 180-200 km. , 80-100 km. ya da 40-50 km.lik parkur tanımları görebiliyoruz. Hatta birkaç büyük organizasyon var ki, onlar katılımcılara gerçek bir tecrübe yaşatmak için bir Giro ya da Tour de France etabının aynısını kullanabiliyorlar. Muhteşem bir tecrübe olsa gerek!

 

 

Yarışlar, tıpkı profesyonel turlarda olduğu gibi trafiğe kapalı yollarda yapılıyor. Organizasyonun sağladığı mekanikerler ve sağlık araçları da sizinle birlikte… Sponsorların hediye ettiği enerji barlarını da unutmayalım! Çoğu organizasyon katılımcılarına forma, suluk, kasket gibi bazı armağanlar da veriyor. Amerika’daki bazı Gran Fondo yarışlarında sponsorlar işi biraz büyütmüş; kendi kremlerinin reklamını yapmak için yarış sonrası sporculara masaj hizmeti veren firmalar hakkında bazı yazılar okumuştum. Gran Fondo organizasyonlarını, sadece bir yarış olarak düşünmemek gerekir. Belki bir festival, bir panayır ya da dostlarla keyifli bir hafta sonu aktivitesi olarak da görülebilir. Dünyadaki örneklerine baktığımız zaman, yarış gününde gerçekleştirilen toplantılar, yarış sonrası partileri gibi birçok faaliyet bu tanımları doğrular niteliktedir. Sonuçta, binlerce katılımın olduğu bir etkinlikten bahsediyoruz…

Paris-Roubaix Challenge
Paris-Roubaix Challenge

Gran Fondo yarışları, ağırlıklı olarak amatörlerin katıldığı bir spor etkinliği olsa da, organizasyonun kalitesi göz önüne alındığında katılımcıların kendilerini profesyonel bir bisikletçi gibi hissettiklerine hiç şüphe yok! Biraz daha öteye gidersek, Avrupa ve Kuzey Amerika’da, sponsorların desteklediği Gran Fondo’ya özel bisiklet takımlarının var olduğunu görebiliriz.

Bu noktada kısa da olsa Türkiye ve Gran Fondo ilişkisine değinmekte fayda var. Yakın zamana kadar Gran Fondo’nun ne olduğunu bilen insan sayısı dört haneli sayılara bile varmazken; Veloturk ekibi sayesinde on binlerce bisikletsever bu kavramla tanışmış oldu. Veloturk ekibi, edindikleri sosyal amaç doğrultusunda hedeflerine ulaşmak için dünyanın çeşitli yerlerindeki Gran Fondo yarışlarını kendilerine araç olarak seçti. Sanırım son yılların en yaratıcı sosyal kampanyasına imza attılar! Ekibin 2015 planları ile ilgili yazımızı okuduğunuz zaman, Veloturk’ün bu yıl da hız kesmediğini göreceksiniz.

VELOTURK Ekibi
VELOTURK Ekibi

Yazımızın başında kısaca değindiğimiz üzere, işin en heyecan veren yanı Eylül ayında ülkemizde de bir Gran Fondo yarışının yapılacak olması: VELOTURK GRAN FONDO! Yarış ile ilgili ilk detayları organizasyonun sitesinden inceleyebilirsiniz. Konu üzerine daha kapsamlı bir yazı yazmak üzere şimdilik bu kadarıyla yetiniyorum. Şu an için içimden gelen tek şey, ekibin her bir üyesine binlerce ama binlerce teşekkür etmek…

Yazıyı bitirmeden önce, fikir vermesi açısından dünyaca ünlü bazı Gran Fondo yarışlarının linklerini paylaşalım:

GRAN FONDO STELVIO (İTALYA)

GRAN FONDO GIRO D’ITALIA (İTALYA)

PARIS-ROUBAIX CHALLENGE (FRANSA)

L’ETAPE DU TOUR (FRANSA)

LEVI’S GRAN FONDO (ABD)

Kesin olan şey şu ki; eğer amatör bir bisikletçiyseniz, bir bisiklet tutkunuysanız ve yıllardır yol yarışlarını nefes almadan izliyorsanız bu etkinlik, sizin için hayatınız boyunca unutamayacağınız bir tecrübe olacaktır.

Sevgiler…

 

Ali Sinan Deniz @alisinandeniz