Araba güvenliği konusunda adından bir hayli söz ettiren İsveçli araç üreticisi Volvo, bu sefer bisikletlilerin güvenlik problemlerinden birine çare bulmuş gibi gözüküyor. Volvo’nun geliştirdiği yeni güvenlik ürünün ismi “LifePaint”.

Dünyadaki, özellikle Türkiye ve tabii İstanbul’daki bisikletçilerin gece görünülürlük problemi hat safhada. Volvo’da ışık ve senyalizasyon teknoloojilerinden sıyrılıp, farklı bir ürünle gece görünülürlüğüne el atmış durumda. Volvo’nun bu yeni ürünü aslında bir sprey. Bu spreyi bisikletinize sıktığınızda gece fosforlu bir görünüm kazandırırken, gündüzleri ise fark edilmiyor. Spreyin sıkıldıktan sonraki bisiklet üzerindeki ömrü 1 hafta. Sonrasında ise yıkayıp çıkarabiliyorsunuz. En büyük soru işareti ise, bu kimyasal maddenin bisikletin kadrosuna veya sıçradığı bisiklet parçalarına zarar verip, vermediği. Tabii ki burada da Volvo güvencesi söz konusu.

İlk olarak Londra’da test amaçlı dağıtılan LifePaint sprey, rağbet görmesi halinde tüm Avrupa’da ve dünyada yaygınlaşacaktır. Sprey’in tek problemi, yağmurlu havalarda akıp gitmesi.

 

sprey 1

 

sprey 2

 

 

Kaynak: http://www.volvolifepaint.com/