Öncelikle İTÜ Rektörlüğü’nün başlattığı Yeşil Kampüs projesinden bahsetmek gerekir. Bu proje karbon salınımını minimuma düşürme amacıyla başlatılmış ve İTÜ Ayazağa Kampüsü‘nün bisiklet yolları ve yürüyüş yollarıyla çevrilmesini hedefliyor.

İTÜ Yeşil Kampüs projesinin en önemli bileşenlerinden biri de Ayazağa Yerleşkesi’ni “bisiklet kenti” haline getirmek. Bu amaçla hızla süren bisiklet yolları yapımının yanı sıra önemli bir adım daha atılıyor. Bisiklet tamiri – bakımı, kiralaması ve indirimli satışı olmak üzere tüm hizmetlerin bir arada sunulacağı “Bisiklet Evi”nin inşasına başlandı. Proje, bu kapsamda Türkiye’de bir ilk olacak gibi. Başka üniversitelerde bisiklet sürülmesinin yasaklandığını bile işitmiştik.

İTÜ 1

Ayazağa Yerleşkesinde, açık tenis kortları ile servis alanı arasında bulunan alanda Bisiklet Evi inşasına başlandı. Projenin, mayıs ayı sonuna doğru tamamlanması hedefleniyor. İki katlı olacak bisiklet evinin giriş katı, tamir atölyesi ve kiralama için kullanılacak. İkinci kat ise satış alanı olacak ve İTÜ’lülere özel avantajlı fiyatlar sunulacak. Kiralama ünitelerinde yer alacak bisikletler arasında akademisyenlerimizin tasarımları da yer alacak.

İTÜ’lülerin yerleşkede daha çok zaman geçirmesi, özgürce pedal çevirmesi, rahatlıkla yürümesi ayrıcalığını sunmak için yürütülen yoğun çalışmalar ile toplam 5 kilometrelik bisiklet ve yürüyüş yolu yapılacak. Şimdiye dek bu yolun 2 kilometresi tamamlandı; 1,5 kilometrelik kısmı için ise çalışmalar sürüyor. Ardından kalan 1,5 kilometre için de yeni çalışma başlayacak.

Bisikletta olarak umuyoruz ki bu tür projeler, “proje” olarak kalmaz ve hayatın içine adapte olur. Bir şeyin var olmasından çok, önemli olan o şeyin yaşanması, yaşıyor olması.

İTÜ 2

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s