Tour of Utah 2015 - 6. etap - Matthew Brammeier
Tour of Utah 2015 – 6. etap – Matthew Brammeier

Geçen hafta koşulan Tour of Utah’ta oldukça korkutucu bir kaza yaşandı. Bu sezonu muhteşem şekilde geçiren MTN – Qhubeka takımının İrlandalı bisikletçisi Matthew Brammeier, Utah’ın 6. etabında yüksek süratte takım arabasına çarptı. Ne yalan söyleyeyim, görüntüleri izlerken “eyvah gitti” diye kendi kendime söylendim. Bu yıla MTN – Qhubeka sportif ve duygusal olarak damga vursa da, turlarda yaşanan kazalar da sezonun bisiklet olayları açısından hatrı sayılır bir gürültü kopardı. Shimano araçları, takım otomobilleri, görevli motosikletler derken geçtiğimiz haftaki kaza, şimdilik son noktayı koymuş oldu.

Birazdan videosunu izleyeceğiniz bu kazanın diğerlerinden farkı ise, bu sefer araç sürücüsünün pek bir hatası olmaması. Bir kere parkur acayip zorlu. O viraj çok keskin ve en önemlisi bisikletçiler o viraja yüksek süratle geliyor. Virajı da 10 km/saniye gibi bir hızla almak zorunda kalıyorlar. Kazayı yapan Matt Brammeier, hem aşırı hızlı geldi. Hem de yoldaki belli belirsiz bir kasis sonrası tekerlekleri yerden kesilmişti. Brammeier aslında arabaya çarparak kendine büyük bir iyilik yapmış oldu. O takım arabası o vakitte orada olmasa, Brammeier ya seyircilerin üstüne uçacaktı ya da uçurumdan aşağıya… Korkunç senaryonun gerçekleşmemesi hiç yoktan iyidir.

Bu hafta konuşulan konulardan biri de, profesyonel yol bisikleti yarışlarında disk frene geçilmesi konusuydu. Bu konu son zamanlarda çokça dillendirilmeye başlandı. Bu konudaki en büyük istek de güvenlik sebebi. Gerçi Brammeier’ın kazasında disk fren de olsa büyük ihtimal o bisiklet o hızla duramazdı… Bisikletçilerin güvenlikleri tabii ki çok önemli ama ben bu tarz konularda biraz daha klasikçiyim. O yüzden disk frene çok daha mesafeli yaklaşıyorum. Bir de bu konuyla ilgili bir de şöyle bir düşüncem var: Bu sefer de disk fren sonrası, yine iyi inişçi olan ve inişleri avantaja çevirmeye çalışan; Bardet, Nibali ve Sagan gibi usta isimler, disk frenin verdiği güvenle inişte aldıkları riskleri daha da abartacaklar. Hatta belki kendine güvenemeyen (Pinot gibi) bisikletçiler bile risk eşiklerini genişleteceklerdir. Bu da daha büyük tehlikelere yol açacaktır diye düşünüyorum. Şu anki güvenlik önlemleri ufak tefek değişikliklerle güncel hâle getirilebilir ama ne olursa olsun bu işlerde (sporlarda) son kararı her zaman kişi kendisi verir.

Onur Narinoğlu
@onarinoglu

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s