Velogames’i çoğunuz biliyor ve oynuyorsunuz. Yine de zaman zaman “Nedir abi bu?” sorusuyla karşılaşmıyor değiliz. Eh, hazır önümüzde Bahar Klasikleri oyunu var, konuya hakim olmayanlar için kısa bir tanıtım yazısı faydalı olur dedik…

Velogames nedir?

Velogames, bisikletçilerin gerçek yarış performanslarının baz alınıp puanlandığı bir fantasy bisiklet oyunu. http://www.velogames.com adresinden siteye üye olarak oyunu oynamak mümkün.

Hangi yarışlar için oyun açılıyor?

Büyük turlar, bazı haftalık turlar ve Bahar Klasikleri için oyun açılıyor. Bahar klasikleri oyunu, Milan-San Remo ile başlayıp Liege-Bastogne-Liege ile biten süreçteki 11 yarışı kapsıyor.

Takım nasıl kuruluyor?

Her oyuncuya takım kurabilmesi için 100 kredi veriliyor. Bu 100 kredi ile; en düşüğü 4, en yükseği 22-28 arasında değişen 9 bisikletçi (Bahar Klasikleri’nde 12) seçmeniz gerekiyor. Büyük turlarda bu 9 isim; 2 all-rounder, 2 climber, 1 sprinte, 3 unclassed ve 1 wild card şeklinde kategorize edilmiş durumda. Haftalık turlarda herhangi bir sınırlama bulunmuyor.

Bisikletçi değiştirilebiliyor mu?

Bahar Klasikleri oyununda toplam 24 bisikletçi değiştirme hakkınız var. Diğer oyunlarda ne yazık ki böyle bir hak yok. Seçtiğiniz isim 3 haftalık turun 2. etabında yarış dışı kalırsa üzerine bir bardak soğuk su içmekten başka çareniz kalmıyor.

Puanlama nasıl yapılıyor?

Etap sonuçları, günlük genel klasman dereceleri, yarış sonu sıralamaları gibi çok sayıda başlığı içeren kapsamlı bir puanlama sistemi mevcut. Site üzerinden, farklı yarışlardaki farklı puanlama sistemlerine ulaşabilirsiniz.

Oyun kimlerle oynanıyor?

Lig açıp arkadaşlarınızı davet edebilir veya daha önce açılmış liglere katılarak daha çok oyuncu ile bir araya gelebilirsiniz. Bunun için, o lige ait kodu girmeniz gerekiyor. Twitter’da arama yaparak lig kodlarına ulaşmak mümkün. Birden fazla lige üye olabilirsiniz.

NOT: Bisikletta olarak, her oyun için Velogames ligi açmayı şiar edindik. Bekleriz…