Flanders klasikleri için konuşuyorum (PR’yi içine katarak); aktif bisikletçiler arasında en iyisi Van Avermaet. Geçen yıl Paris-Roubaix’yi kazanıp kariyerindeki en büyük eksiği -bir monument galibiyeti- giderdi ve şimdi sırada Ronde var. Tek sorun, geçen seneki dominant performansının bir miktar uzağında oluşu. En iyi derecesi, E3’teki üçüncülük. Yine de, geçtiğimiz iki senede olduğu gibi ilk sıraya GvA’yı yazıyorum. Defalarca söyledim, tekrarlayacağım. Sagan’ın nasıl yenileceğini en iyi o biliyor.

Sagan, Gent-Wevelgem’i güle oynaya kazanana kadar sezon onun için iyi gitmiyordu. Ya da belki tam da onun istediği gibi gidiyordu. Zira çoğu şey, çoğu zaman keyfine kalmış durumda. Sagan’dan bir türlü hoşlanamayışımın sebebi de bu “Hallederiz ya, n’olacak?” tavrı. Eskiye göre gelişme kaydettiği doğru; fakat emarelerini görmek hala mümkün. Lafı çok uzattım. Demem o ki; kendini -gerçekten- verirse ikinci Ronde galibiyeti çok uzak sayılmaz.

Gilbert çok iyi bir Ardenne’ciydi, 35’inden sonra çok da iyi bir taşlı yol uzmanına dönüştü. Son şampiyon o ve gelecek yıl da aynı ünvanla yarışa başlamak istiyor. Kazanmak için Paterberg’e girilmeden Sagan ve Van Avermaet’ı denklemden çıkarması gerekecek. İşi geçen seneki kadar “kolay” olmayacak.

Quick-Step’in tek kozu Gilbert değil. Neredeyse baştan aşağıyla bir favoriler karmasıyla yarışa başlıyorlar. Terpstra, Stybar, Lampaert… Hepsi çok formda. Yine de bu üçlü arasında Terpstra’yı bir adım öne çıkarıyorum. Lampaert kazanacağını kazandı nasıl olsa. Stybar’ın önceliğinin ise Paris-Roubaix olduğunu düşünüyorum. Daha doğrusu PR ona daha çok uyuyor. Hepsi birden ilk 10’da yer tutarsa şaşırmayın. Yıl, Quick-Step’in yılı!

“Zeki; ama çalışmıyor” klişesini alıp ters yüz ederseniz karşınıza Vanmarcke çıkıyor. Çok çalışıyor; ama düşük yarış zekası, daha fazlasını yapmasına hep engel oluyor. Sonuç yine değişmeyecek. Üzgünüm Sep.

Benoot, ilk Ronde’sinde (2015) beşinci olduğunda henüz 21 yaşındaydı ve onu tanıyan pek kimse yoktu. Aradan geçen zamanda pelotonun hatırı sayılır klasikçilerinden birine, hatta fazlasına dönüştü. Klasik sezonuna Strade Bianche galibiyeti ile başlamışken Ronde ile zirvede bitirmek nefis olur. Yapabilecek gücü var.

Dwars door Vlaanderen’de yaşadığı kazadan sonra pazar günü yarışmasının zor olduğu konuşuluyordu. Neyse ki Naesen, yarın starttaki yerini alacak. Tabii dizi ne alemde, tam olarak bilemiyoruz. Recon değerleri her şeyin yolunda olduğu söylese de, yarış deneyimi bambaşka elbette. Gerçekten iyiyse, geçen sene malum kaza nedeniyle yarım kalan işini tamamlamaya çalışacak.

Trentin‘e biraz fazla güveniyorum sanki. Haftayı fena geçirmedi aslında (E3’de yedinci, Gent-Wevelgem’de on birinci oldu); ama en azından bir podyum çıkarmasını bekliyordum. Liderlik görevine alışmak için biraz zamana ihtiyacı var gibi görünüyor. Ronde onun için önemli bir sınav olacak… Mitchelton-Scott’ın B planı, Durbridge.

Kwiatkowski? Özünde bir Ardenne’ci olmasına rağmen pave’ye yabancı olduğu söylenemez. Yine de doğal yaşam alanının Flandre toprakları olmadığı açık. Moscon‘dan ise Paris-Roubaix yazısında bahsedeceğiz.

Milan-San Remo ön bakışını bitirdiğim gibi bitireyim: İki saattir konuşuyoruz, Kristoff‘tan bir kere bile bahsetmedik, farkında mısınız? Ha keza Degenkolb‘den de…

* * * * *   –

* * * *   Van Avermaet, Sagan, Gilbert

* * *   Benoot, Terpstra

* *    Vanmarcke, Stybar, Naesen, Kwiatkowski, Trentin

*   Kristoff, Lampaert, Stuyven, Van Aert, Demare, Boasson Hagen, Moscon

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s