Quick-Step’te bu sene yarış kazanamayan neredeyse bir Stybar kaldı (Bu satırlar yazılırken Enric Mas, Bask Turu’nda etap galibiyetini kutluyordu). Üzerine yıllardır Paris-Roubaix’yi kazanmak için çabaladığını ve iki kez direkten döndüğünü ekleyin. Sıra her açıdan ona gelmiş görünüyor anlayacağınız. Takımın öncelikli planı Gilbert olacak muhtemelen; fakat günün sonunda ibrenin Stybar’a döneceğini düşünüyorum.

Gilbert geçen yıl Ronde’yi kazandıktan sonra kariyer hedefini beş monument’nın tamamını kazanmak olarak belirlemişti. Eksik kalan iki yarıştan biri Milan-San Remo’ydu, bu senelik olmadı. Diğeri ise Paris-Roubaix. Yalnız şöyle bir detay var. Gilbert, daha önce PR’de sadece bir kez yarıştı. O da tam 11 yıl önceydi. Bu istatistik tek başına herhangi bir bisikletçiyi favoriler listesinden silmemize yeter; ama bahsettiğimiz kişi Gilbert.

Quick-Step’in bu sezon en formda ismi Terpstra. Hatta belki de tüm pelotonun… Le Samyn, E3 Harelbeke derken geçtiğimiz pazar palmares’ine Ronde’yi de ekledi. Sırada, dört yıl önce kazandığı PR’de tekrar zirveye çıkarak aynı yıl içinde Ronde-Roubaix dublesi yapan saygın azınlığın arasına girmek var. Yine de, yukarıda saydığım sebeplerden ötürü takımın üçüncü opsiyonu olacağını düşünüyorum. Lükse gelin!

Geçen seneki dillere destan klasik sezonunun ardından bu yıl işler pek de Van Avermaet‘ın istediği gibi gitmiyor. Nisan ayına geldik ve elinde E3 podyumundan öte bir şey yok. Paris-Roubaix, sezonu kurtarmak adına onun için son şans. Sagan’dan çekindiğini sanmıyorum. Hatta onun varlığı, GvA için itici güç. Fakat her halükarda önünde aşılması gereken koca bir Quick-Step duvarı var. Ünvanını koruması pek kolay olmayacak.

Geçen gün Daniel Freibe hatırlatmıştı. Adrien Petit’nin PR’de Sagan‘dan daha fazla ilk 10’u var. Çok uzatmayacağım. 24 saat içinde sözümü yeme riskini göze alarak: Sagan hiçbir zaman Paris-Roubaix’yi kazanamayacak.

Vanmarcke… Pelotonun belki de bir numaralı Paris-Roubaix melankoliği.  2013’te Cancellara tarafından “yazgısı” belirlendi ve o günden beridir bunu değiştirebilmiş değil. Hep diyoruz ya, aklı bacaklarına bir türlü yetişemiyor. Bakarsınız Hayman gibi kariyerinin son demlerinde sürpriz bir şampiyonluk çıkararır da hikayesini mutlu sonla nihayete erer. O gün gelene değin…

Cancellara sahneden çekilirken Trek’in yeni klasik liderinin Stuyven olması bekleniyordu. Degenkolb’ün transferine rağmen, Degenkolb’ün Calpe kazasından bu yana eski Degenkolb olmamasının da etkisiyle, beklenen gerçekleşti. Formu yerinde. Milan-San Remo ile başlayan periyotta, katıldığı tüm yarışları ilk 10’da bitirmeyi başardı. Paris-Roubaix’ye de yarışın gizli favorilerinden biri olarak başlayacak. Geçen yıl dördüncü olduğu söylemeden geçmeyelim.

Moscon geçen yıl beşinci olduğunda geleceğin Paris-Roubaix şampiyonlarından biri olarak anılmaya başlanmıştı. Tabii o zamanlar tüm yetenek yığınının altında bir ırkçı yattığını bilmiyorduk. Kazanmasını isteyeceğim son insan olsa da, bu durum yarışın baş altı favorilerinden biri olduğu gerçeğini değiştirmiyor ne yazık ki. Etrafında Stannard‘dan Rowe‘a, Van Baarle‘den Geraint Thomas‘a hayli derin bir destek grubu var üstelik. Aynı zamanda her biri Sky’ın yedek planı olacak. Bilhassa G’ye dikkat.

Van Aert şimdiden sezonun en heyecan verici isimlerinden biri oldu. Cyclocross geçmişi sayesinde taşlı yollarda iyi işler yapacağını biliyorduk; ama yeteneklerini bu kadar erken gösterebilmesi biraz sürpriz oldu açıkçası. Tabii hala öğreneceği çok şey var. Her şeyden önce, içindeki heyecanı bastırıp kıymetli enerjisini saklamayı öğrenmesi gerekiyor. Ronde’dekine benzer bir sonuç, onun için Roubaix cehennemine iyi bir başlangıç olacaktır.

* * * * *   Stybar

* * * *   Gilbert, Terpstra

* * *   Van Avermaet, Sagan

* *   Vanmarcke, Stuyven, Moscon, Van Aert

*   Naesen, Demare, Kristoff, Boasson Hagen, Trentin

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s