GENEL KLASMAN

Beklediğimiz haber pazar günü geldi. ASO, mevcut şartlar altında Froome‘un yarışmasına izin vermeyeceklerini açıkladı. Beklemediğimiz şey ise, -ve korktuğumuz- üzerinden 24 saat geçmeden UCI’ın yangından mal kaçırır gibi Britanyalı’yı aklamasıydı. Ve şimdi Froome, “pirüpak” bir şekilde starttaki yerini alacak. Beşinci Tour şampiyonluğu, üst üste dördüncü büyük tur zaferi, Giro-Tour dublesi… Uzun uzadıya teknik analiz yapıp kendimi yormak istemiyorum. Nasıl olsa bir şekilde kazanıyor. Tanıdık bir çaresizlik hali.

Silip silip yeniden yazıyorum. Yazıyı bir an önce sonlandırmam gerekiyor; ama Movistar hakkında düşündüklerimi anlamlı cümleler halinde bir araya getiremiyorum. Quintana, Valverde, Landa… Yarışın en güçlü tırmanış kadrosu oldukları açık. Birbiri ardına ataklarla Froome’u domestiklerinden ayrı düşürmeye çalışacaklar. Taktiklerinin başarısı, bu üç isimden en az ikisinin şampiyonluk yarışında olmasına bağlı. İçimden bir ses, 2015 podyumunun (Froome, Quintana, Valverde) tekerrür edeceğini söylüyor. Not: Yatırım tavsiyesi değildir.

Bardet iki yıldır Fransa’nın umudu olarak podyumda yer alıyor. İkincilik, üçüncülük deken sıra zirveye geldi; ama zamana karşı yine yoluna taş koyacağa benziyor. Geçen sene Marsilya’da nasıl tükendiğini hatırlıyoruz. Bu yıl bir de TTT belası çıktı!.. Naesen ve Dillier, Roubaix’nin taşlı yollarında Bardet’ye bebek bakıcılığı yapacaklar. Dağlarda ise yanında Latour, Vuillermoz ve sakatlık sonrası form durumuna bağlı olarak Gallopin var.

Laboratuvar ortamında yarışı simule etseniz kazanan Porte olur. TTT ile başlıyoruz, ITT ile bitiriyoruz; dağ etapları fazla zorlayıcı değil… Ama işler farklı şekilde yürüyor. Konu Porte olunca, kimse üzerine uçak düşmeyeceğini iddia edemez. “O sene bu sene mi?” diye diye yaşı 33’e geldi. Ve elinde, 2016’daki beşinciliğinden öte bir şey yok.

Nibali, hayranlıkla izlediğimiz Milan-San Remo zaferinden sonra sessizliğe gömüldü. Peak noktasını Tour’a saklıyor olabilir; ama Dauphine’de iyi sinyaller verse hiç fena olmazdı. Yine de Nibali’den bahsediyoruz. 2010’dan bu yana katıldığı 14 büyük turun 10’unu podyumda bitirdi. Her zaman cebinden çıkaracağı bir tavşan vardır. Özellikle Roubaix etabında, diğer GK iddialılarına karşı önemli bir avantajı olduğunu düşünüyorum. Pozzovivo ve Izagirre kardeşler ise dağlarda arkasını koruyor olacak. Bu kez gerçekten iyi bir takıma sahip.

2016’da bir Giro ITT’si ile adını ve hikayesini öğrendiğimiz Roglic, bugün Tour’a yarışın başaltı favorilerinden biri olarak geliyor. İki yılda gösterdiği gelişim gerçekten inanılmaz. Bu yıl tam 3 haftalık tur kazandı ve belki de başlangıç listesindeki en formda isim o… Şimdi kocaman bir ama geliyor. Hatta iki tane. Birincisi; haftalık turlarda başarılı olmanın sizi iyi bir büyük turcu yapmayacağı gerçeği. İkincisi ve daha önemlisi ise Roglic’in ilk kez böylesi bir hedefle yola çıkması. Kruijswijk, günün sonun ön plana çıkan isim olabilir.

Kısa Kısa

Yates: Sezonun en formda isimlerinden. Kazanamadı belki; ama katıldığı dört haftalık turda da ilk 5’te yer aldı. Takımı kendisine o kadar güveniyor ki, Caleb Ewan’ı kadroya almadılar. Podyum görürse sürpriz olmaz.

Fuglsang: Geçen yıl Dauphine’yi kazanıp geldiğinde iyi işler bekleniyordu; 13. etapta abandone oldu. Beklentiler benzer. İlk beş, ulaşılabilir bir hedef gibi gözüküyor.

Dumoulin: Parkur ona uygun olsa da, Giro yorgunluğunun üzerine genel klasmana oynayabileğini düşünmüyorum. Son hafta dağlarda etap kovalaması yüksek ihtimal.

Zakarin: Bisikletinin üzerinde kalabildiğinde ne kadar tehlikeli olduğunu geçen yıl gösterdi. Tekrarlarsa ilk 5 pekala mümkün. Beri yandan, Roubaix etabında ne yapacağını düşündükçe kalbim sıkışıyor.

Uran: Geçen yıl yaptığı sürprizin aslında sürpriz olmadığını göstermeye çalışacak. Ve evet, muhtemelen başarısız olacak.

Martin: Bahtsız bedevimiz iki yıldır ilk 10’da yer alıyor. İşler yolunda gider yine oralarda olması muhtemel. Gitmezse pokla dot mayonun peşine düşebilir.

Jungels: İlk iki hafta zirveye hayli yakın olacak. Bir noktada sarı mayoyu dahi taşıyabilir. Daha sonra adım adım geriye düşse de zamana karşı faktörüyle yarışı ilk 10’da bitirmesi muhtemel.

YEŞİL MAYO

Etap çok, liste kabarık. Başı, 20’lerinin ortasındaki iki civanmert, Gaviria ve Groenewegen çekiyorlar. Bu sezon QSF etkisiyle harikalar yaratan Viviani’yi bir kenara koyarsak, halihazırda dünyanın en iyi iki sprinteri. Üçer etap kazanırlarsa kimse şaşırmasın. Ama hiçbiri, bu ikiliden birinin yeşil mayo kazanmasına yetmeyecek. Çünkü Sagan var.

Sagan, geçen yıl haksız bir diskalifiye ile yarım kalan rekora yolculuğunu sürdürme niyetinde. Saf sprint gücü olarak 2 G’nin gerisinde; fakat hiçbir sprinter de onun gibi tırmanamıyor. Farkı yaratan da bu zaten. Kazanırsa Eric Zabel’le rakamı (6) eşitleyecek. Son Paris-Roubaix şampiyonu olarak 9. etabın da bir numaralı favorisi.

Demare, bu üçlünün ardından adını yazmamız gereken ilk isim. Çok yönlü bir sprinter olarak yeşil mayoda hatırı sayılır puanlar toplayacaktır. En az bir etap galibiyeti de garanti bana kalırsa. Aksi sürpriz olur.

Son şampiyon Matthews; mayoyu hedeflemediğini, etap peşinde koşacağını açıkladı. İlk hafta bitmeden bu amacına ulaştığını görebiliriz. Beşinci ve altıncı etaplar tam onun kalemi.

Cavendish ve Greipel yaşlandı, Kittel ve Kristoff ise çok formsuzlar. Etap kazanmaları pek mümkün görünmüyor. Cofidis’in, Bouhanni yerine tercih ettiği genç yetenek Laporte‘u da anmadan geçmeyelim.

* * * * * Froome
* * * * Bardet, Porte, Quintana
* * * Nibali, Valverde, Yates
* * Fuglsang, Landa, Zakarin, Uran, Roglic
* Dumoulin, Thomas, Jungels, Martin, Kruijswijk

#FreeVelogames

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s