GENEL KLASMAN

Son şampiyon Tao Geoghagen Hart, ünvanını savunmayı tercih etmedi. Fakat Ineos, kupayı takımda tutmak için yarışa Bernal önderliğinde güçlü bir kadroyla… Hayır, gelmiyor. Kolombiyalı, Fransa Turu’nu kazandığı 2019’dan bu yana sırt ağrılarıyla boğuştuğu bir cendereye düştü. O günden beri, geçen yıl La Route d’Occitanie’daki tek etabı hariç hiç kazanamadı. Bu yıl da değişen bir şey yok. Öyle ki, iki hafta öncesine kadar Giro’da start alamayabileceği dahi konuşuluyordu. Kağıt üzerinde en büyük favori o. Ama isminin yanında kocaman bir soru işareti yer alıyor. Bernal’in sıkıntı yaşaması durumunda, Sivakov fena bir B planı olmayabilir. Tabii ilk 10’un son sıralarına tutunmaktan fazlasını düşünmüyorsanız.

Simon Yates, Giro öncesi son hazırlık yarışı olan Tour of the Alps’de şampiyon oldu. Sezona iyi başlamamıştı aslında; ama önemli değil. Tam zamanında formuna kavuşmuş görünüyor. Birçoklarına göre yarışın bir numaralı favorisi. Giro’yla yaşadığı aşk-nefret ilişkisini göz önüne alırsak ben o kadar emin konuşamıyorum. Yine de, Velogames kadroma Bernal yerine Yates’i almaya daha meyilli olduğumu söylemeliyim.

Geçen yılın Vuelta üçüncüsü, Carthy. Giro’ya da Tour of the Alps’i beşinci bitirerek geliyor. Çok formda ve parkur ona çok uygun. Özellikle son haftayı iple çektiğini tahmin ediyorum. Zamana karşısı da fena değildir hani. En azından rakiplerine karşı handikap yaşatmayacak kadar iyi olduğu söylenebilir. Yarışın açık olduğunu düşünürsek… Ufukta bir podyum daha görünüyor. Hatta belki fazlası.

Remco nihayet büyük tur sahnesinde!.. Uzun zamandır bunu bekliyorduk. Geçen yıl katıldığı tüm yarışları kazandıktan sonra Liege-Bastogne-Liege’de kalçasını kırmıştı. Giro, dönüş yarışı olacak. Ve adınız Remco Evenepoel bile olsa, ilk büyük turunuzda, hele dokuz aydır yarışmıyorken başarılı olmanız çok zor. Tüm gözler onun üzerindeyken, Quick-Step’in asıl liderinin Almeida olduğunu düşünüyorum. Tepe favoriler arasında en iyi zamana karşıcı. Geçen sene olduğu gibi ilk günlerde pembe mayoyu alıp uzun günler boyunca taşıyabilir. En büyük eksikliği, yüksek dağ etaplarında sorun yaşaması. Bekleyip göreceğiz… Patrick Lefevere, genç tırmanışçılarına (Masnada ve Knox’u da ekleyebiliriz) o kadar güveniyor ki yarışa sprinter dahi getirmedi. Bu, ender gördüğümüz doğa olaylarından biridir.

Vlasov‘a geçen yıl çok güvenmiştim. Boşuna değildi elbette, Giro’ya kadar harika sonuçlar almıştı. Fakat büyük turlarda işler istediği gibi gitmedi. Hala ham. Ve üç haftayı nasıl efektif bir şekilde koşacağına dair fazla fikri yok. O nedenle bu kez temkinli olmayı seçiyorum. Paris-Nice ve Tour of the Alps’de podyum gördüğünü hatırlatayım.

Büyük turlar Landa için rutine binmeye başladı. Yarışın başında geriye düş. Dağlarda ittire kaktıra farkı kapamaya çalış. Zamanı karşı ile kapanış… Gözlerimi kapatıyorum ve zihnimde yine aynı manzara canlanıyor. İlk 10’da olmayacağı anlamına gelmiyor tabii bu. İlk 10 demişken Pello Bilbao‘yu atlamayalım. 2018 ve 2020’de, sırasıyla altı ve beşinci olmuştu. Umarım Landa’ya bebek bakıcılığı yapmak zorunda kalmaz ve serbest yarışmasına izin verirler. Beni Landa’dan daha çok heyecanlandırdığını söylemeliyim. Üstelik hayli formda.

Buchmann‘la ilgili tüm olumlu düşüncelerimi iki yıl önceki Fransa Turu’nda bıraktım. Son güne podyumun 27 saniye arkasında girmişken dördüncülüğün üzerine yatmasını unutmuyorum, unutmayacağım. Yine aynı keyifsiz sürüşüyle, üç haftada tek bir atak dahi yapmadan, favoriler grubuna tutunmaya çalışarak yarışı ilk 5’e yakın bir yerde bitirecektir. Kime ne fayda…

Bardet, AG2R’de geçirdiği dokuz yılın ardından, belki de çok daha önce alması gereken bir kararla Fransa dışına çıktı. Şimdi yeni takımıyla, kariyerinin ilk Giro’suna hazırlanıyor. Açıkçası, karmaşık duygular içindeyim. Bir yanım başarılı olacağına inanırken diğer yanım “Neden?” diye soruyor ve bir cevap veremiyorum. Bardet’nin yanında, geçen yılın -sürpriz- ikincisi Hindley var. Hoş, o da bu yılı hiç iyi geçirmiyor. DSM, kervanı yolda düzeceğe benzer.

Kısa Kısa

Soler: Beklediği liderlik fırsatını nihayet elde etti. Bu sefer ne Valverde’nin gölgesi, ne de takım emirleri var. Tour de Romandie’de çok güçlüydü. İlk 10’da yer alacak isimlerden biri.

Martin: 11 yıl sonra yeniden Giro’da. Vuelta’da elde ettiği dördüncülük sizi yanıltmasın. İlk 10’un son sıralarından yukarısı pek ideal görünmüyor. Belki bir de etap galibiyeti. 35 yaşındaki bir adam için daha ne olsun gerçi.

Bennett: İyi bir bisikletçi. Ama bir büyük tur bisikletçisi değil. Daha önce eline liderlik fırsatı geçmiş, başarılı olamamıştı. Bu kez farklı olması için bir sebep göremiyorum.

Formolo: Genel klasmanı hedeflediğini sanmıyorum. Kaçışlara girip etap kazanmaya, mümkünse üç hafta sonunda dağların kralı olmaya çalışacaktır.

Nibali: Hazırlık yapması gereken dönemi, kırılan bileğinin recovery’si için harcadı. Ki, sağlıklı olsa bile pempe mayo mücadelesi vermesi çok zordu. Bacaklarına enerji depolayıp son hafta etap peşinde koşması muhtemel.

SPRINT

Listenin başında Caleb Ewan var. Pelotonun en hızlı sprinteri. Güçlü bir trene sahip olmasa da, diğer sprinterler arasında buna en az ihtiyaç duyan isim olduğunu söyleyebilirim. En az iki etap yazıyorum Siklamen mayo şansını soracak olursanız, cevabım “Milano’yu göreceğini sanmıyorum” olur.

Ewan’ın ardından Merlier geliyor. Giro; Alpecin-Fenix ve onun ilk büyük turları olacak. Bu durum ilk etaplarda bocalamalarına yol açabilir; ama çok geçmeden uyum sağlayacaklarıma eminim. Alpecin, sıradan bir pro-kıta takımı değil. Merlier’in eli boş dönmesi sürpriz olur.

Önce Katalunya Turu, ardından Tour de Romandie. Sagan ufak ufak form tutmaya başladı. Sprint etaplarında eskisi kadar etkili olmasını beklemiyorum; ama orta dağ etaplarında bol bol kaçışa girerken göreceğiz. Bu durum, onu siklamen mayonun bir numaralı favorisi kılıyor. Özellikle, başta Ewan olmak üzere bazı sprinterlerin son haftaya başlamayacağı ihtimalini göz önüne alırsak.

Nizzolo hala ilk büyük tur etabının peşinde. Bugüne kadar kazanamamış olması gerçekten inanılmaz. Üstelik daha önce iki kez Giro’da puan mayosunu giymişliği var. 2020 başından bu yana istikrarlı olarak iyi sonuçlar alıyor. Bu yıl şansının döneceğine inanıyorum.

Viviani, Quick-Step’den ayrıldıktan sonra, Cofidis mayosuyla 1,5 yılda sadece bir galibiyet elde edebildi. 2018-2019’da dünyanın zirvsine çıkmış biri için çok sert bir düşüş. Bu Giro, geleceği için çok önemli olacak. Ve tünelin ucunda pek bir ışık görünmüyor.

Viviani için söylediklerimi, Gaviria için tekrarladığımı farz edin. Quick-Step’den ayrılalı beri bir türlü eski performansını yakalayamadı. 2018 Fransa Turu’ndan bu yana büyük turlarda kazanamıyor. Değişen bir olacağını sanmıyorum. Nereden nereye…

Ve Groenewegen… Dokuz aylık cezasını tamamladı, bisiklete geri dönüyor. Kafaca hazır olup olmadığı, onunla ilgili en büyük merak konusu. Pelotonun ona sıcak bir karşılama yapacağını sanmıyorum. Özellikle Fabio Jakoben’in son açıklamalarından sonra.

* * * * * –

* * * * Bernal, S. Yates

* * * Carthy, Almeıda, Vlasov

* * Landa, Bılbao, Remco, Soler, Buchmann

* Bardet, Martın, Bennett, Hındley, Sıvakov

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s