• Giro, seyirci gözüyle pek de seyre değer bir şekilde ilerlemiyor. Sanki Giro değil de Tour izliyor gibiyiz. Mauro Vegni ve ekibinin, önceki yılların aksine daha klasik bir parkur çizmelerinin payı büyük elbette. İlk 10 günün en akılda kalıcı etabı, Taco van der Hoorn‘un kazandığı ve son kilometrelerini çığlık çığlığa izlediğimiz üçüncü etaptı. Berkem Ceylan-Sarper Günsal ikilisi sıklıkla karşılaştığı “Bu adamlar niye kaçıyor?” sorusuna “İşte bu yüzden!” diye cevap verdi Taco. Bir kere daha chapeau!
  • Genel klasmana dair bazı ipuçları edindik; ama bu ipuçları bizi bir yere götürmüyor. Üç haftaya dair genel çıkarımlar yapmak için hala çok erken. Yine de bazı isimlerin üzerinden geçebiliriz. Bernal, Remco ve Vlasov, şimdilik diğerlerinden ayrılmış durumdalar. Özellikle Bernal, dokuzuncu etabı kazanıp pembe mayoyu üzerine geçirirken çok güçlü göründü. Remco da gayet iyi. Fakat ilk hafta iyi olmasını bekliyorduk zaten. Onun için asıl test bundan sonra başlayacak. İlk 10’a baktığımıza en /şaşırtıcı isim Ciccone gibi duruyor. Daha şaşırtıcısı ise, burada kalmaya devam etmesi olur.
  • Bennett‘i kenara ayırıyorum, ona dair bir genel klasman umudum yoktu zaten. Benim için yarışın en büyük hayal kırıklıkları Almeida ve Bilbao oldular. Özellikle Bilbao… Landa abandone olup takım tamamen ona kalmışken her etapta ufak ufak geriye düşmesini hiç ama hiç beklemiyordum. Şimdiden pembe mayonun 3′ 27″ gerisinde.
  • Caleb Ewan‘ın sekizinci etapta yarışı bırakması ufak çaplı bir krize neden oldu. Haklıydı haksızdı, dizi ağrıyordu ağrımıyordu derken; duruma dair yazılı açıklama yapmak durumunda dahi kaldı… Ewan’ın yarışı bitirmeyeceği Giro başlamadan biliniyordu. Her mikrofon uzatıldığında da bunu tekrarladı. Bu açıdan bir sürpriz yok. Bunu ilk yapan da Ewan değil. Şahsen beni rahatsız eden yarışı bırakması değil, yarışı bırakma şekliydi. Dağlara daha varken, siklamen mayo ile başladığı ilk etabın başlarında bıraktı yarışı. Lotto-Soudal’ın “diz ağrıları nedenile bıraktı” tweet’i de insanlara pek inandırıcı gelmeyip tepki çekti.
  • Nizzolo, 10 yıldır ilk büyük tur etap galibiyetini kovalayadursun, Merlier bunu ilk denemesinde başardı bile. Üstelik Nizzolo’yu geçerek. Merlier’in ilk büyük turuna çıkıyor olmasından dolayı yarışa tutuk başlayıp sonradan açılmasını bekliyordum açıkçası. Tam tersi oldu: Daha ilk yol etabını kazanıp daha sonra “çalak duvarı”na çarptı. Nitekim, bu satırları yazarken Merlier’in mide sorunları ve yorgunluk nedeniyle yarıştan çekildiği açıklandı.
  • Giro’yla bir ilgisi yok; ama haber Giro sırasında geldiği için yazmak istedim: Tom Dumoulin, dört aylık aranın ardından bisiklete geri dönüyor. İlkin Tour de Suisse’de yarışacak Hollandalı’nın nihai amacı Tokyo 2020’de ITT altın madalyası kazanmak. Umarım bu süreç, içindeki sönmeye yüz tutmuş ateşi tekrar harlar da, Tokyo onun için ikinci bir son olmaz.
  • Hoşlanmadığınız bir bisikletçiyle aranızı düzeltmek istiyorsanız onu Velogames takımınıza alın.

* * *

Pembe mayo: Egan Bernal
Siklamen mayo: Peter Sagan
Mavi mayo: Geoffrey Bouchard
Beyaz mayo: Egan Bernal

* * *

Bernal
Evenepoel (+14″)
Vlasov (+22″)
Ciccone (+37″)
Valter (+44″)
Carthy (+45″)
Caruso (+46″)
Martin (+52″)
S. Yates (+56″)
Formolo (+1′ 02″)
Martinez (+1′ 13″)
Soler (+1′ 21″)
Bardet (+1′ 21″)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s