• Pembe mayo düğümü, ikinci hafta ile beraber çözülmüşe benziyor. Artık rahatça söyleyebiliriz: Bernal, başına bir iş gelmediği müddetçe Giro’nun yeni şampiyonu olacak. Şimdiden 2′ 24″ önde ve rakiplerini tek atakla silkeleyecek kadar güçlü. Üçüncü hafta, rakiplerinin ondan zaman çalacağı değil, Bernal’in rakiplerine daha da fark yaratacağı bir yarış olacağa benzer.
  • Pembe mayoyu “teslim ettik”; ama podyum mücadelesi devam ediyor. Kalan iki spot için altı aday var ve bu altı ismi sadece iki buçuk dakika ayırıyor: Caruso, Carthy, Vlasov, Yates, Ciccone ve Badet. Ben ne olursa olsun Carthy’nin podyumda yer alacağını tahmin ediyorum. Lakin diğer isim kim olur, gerçekten kestiremiyorum. Velogames takımımın selameti için Bardet olsun istesem de, gönlüm Carusa’ya daha yakın gibi. Adlarını geçirdiğim altı bisikletçi arasında en iyi zamana karşıcı da o.
  • Remco, ikinci haftanın başlaması ile beraber genel klasmandan ufak ufak düşmeye başlamıştı. “Kraliçe etap”ta 24 dakika yiyerek tamamen havlu attı. “Ben demiştim” demek durumundayım: Adınız Remco Evenepoel bile olsa, ilk büyük turunuzda, hele dokuz aydır yarışmıyorken başarılı olmanız çok zor. Her şey bir yana, karizmayı çizdirmesinin hem kendisi hem de bisiklet sporu için faydalı bir deneyim olduğuna inanıyorum.
  • 10 yılda 11 büyük tur, 12’si ikincilik 20 podyum… Ve Nizzolo, kariyerinin ilk büyük tur etabını kazandı. İki gün sonra da, muzaffer bir başkomutan edasıyla Giro’dan ayrıldı. Nizzolo demişken, Qhubeka-Assos‘dan bahsetmemek olmaz. İkinci haftaya üç etap zaferi sığdırdılar. 11. etap Mauro Schmid, 12. etap Giacomo Nizzolo, 15. etap Victor Campenaerts. Topluca bir chapeau!
  • İkinci haftayı Strade Bianche etabıyla açtık. Bugüne kadarki en keyifli etap da o oldu. Bir yandan Paris-Roubaix’yi ne kadar özlediğimi hatırladım, öte yandan bu tür klasik etaplarının büyük turlara ne kadar yakıştığını -bir kez daha- gördüm. Peloton toprak yollara vurup toz bulutu semayı kapladığında yüzümde açan gülleri görmeliydiniz. Eminim hepiniz öyleydiniz.
  • Her yıl muhakkak bir tane yüksek dağ etabının hava şartları nedeniyle kuşa çevrilmesinden gına geldi. Bu durum sadece seyircileri hayal kırıklığına uğratmıyor. Aynı zamanda “Ya öyle olsaydı?” kuşkusunun doğmasına neden oluyor. 2000 metrenin üzerine etap koymayın madem, bu iş huzur içinde çözülsün.
  • 16 etabın 11’ini daha önce büyük turlarda galibiyeti olmayan isimler aldı. Bunların sekizi kaçış gruplarından geldi. Defaatle, “Bu insanlar neden kaçıyor?” sorusunun cevabını veren Giro izliyoruz.

* * *

Pembe mayo: Egan Bernal
Siklamen mayo: Peter Sagan
Mavi mayo: Geoffrey Bouchard
Beyaz mayo: Egan Bernal

* * *

Bernal
Caruso (+2′ 24″)
Carthy (+3′ 40″)
Vlasov (+4′ 18″)
S. Yates (+4′ 20″)
Ciccone (+4′ 31″)
Bardet (+5′ 02″)
Martinez (+7′ 17″)
Foss (+8′ 20″)
Almeida (+10′ 01″)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s