GENEL KLASMAN

Roglic‘in Fransa Turu’nu bıraktığı haberini paylaştığımda aldığım ilk yorum “Roglic’e bir Vuelta zaferi daha yazıyorum” olmuştu. Muhtemelen bisikletle ilgili herkesin aklından aynı şey geçiyordu. Vakit geldi. Araya bir de olimpiyat şampiyonluğu sıkıştırdı Roglic. Ne zaman sert bir yumrukla yere yığılsa hemen ayağa kalkıyor. En güçlü yanı da bu belki de. Ve tabii ki takımı. Jumbo-Visma, Tour’da Vingegaard’dan esirgediği desteği Vuelta’da Roglic’in emrine adayacak. Sloven bisikletçinin dağlarda bu desteğe çok ihtiyacı var. Zamana karşı nasıl olsa cepte. Son bir not: Roglic, kazanması halinde Rominger (1992-1994) ve Heras’ın (2003-2005) ardından Vuelta’da üst üste üç kez şampiyonluk elde eden üçüncü isim olacak.

Ineos yine çok başlı bir takımla geliyor. Son Giro şampiyonu Bernal, kağıt üzerinde takımın lideri. Fakat işerin umulduğu gibi gitmemesi durumunda Carapaz, A. Yates ve Sivakov gibi farklı silahlara sahipler. Bernal’den bahsetmeye gerek yok. Sırt ağrılarının nüksedeceği tutmazsa, ki Giro’da gayet iyiydi, kırmızı mayo için Roglic’in en büyük rakibi olacak. Ama ben asıl A. Yates‘den bahsetmek istiyorum. Sezonun ilk bölümünde çok formdaydı. Katalunya Turu’nu kazandı, Bask Turu’nda dördüncü oldu. Daha sonra üç aylık bir ara verdi ve Tokyo ile geri döndü. Burgos’ta iyi gözükmediğine bakmayın. Kendini üçüncü hafta “peak” yapacak şekilde hazırlıyor. Diri, aç ve hepsinden önemlisi spot ışıklarından uzakta… Ineos’u podyumda iki kişi görürseniz şaşırmayın.

Landa, altı yıl sonra Vuelta’ya geri dönüyor. Geçen hafta Burgos’u kazandı. Formda olduğunu varsayabiliriz. Tabii iş dönüp dolaşıp zamana karşıya geliyor. Ve Landa çok kötü bir zamana karşıcı. Beri yandan, yedi zirve finişinin olduğu bir yarışta Landa’yı yok sayamazsınız. Çok güçlü bir takımı var. Caruso‘dan Haig‘e, Poels‘den Padun‘a, Mader‘den Tratnik‘e. Podyuma yakın bir yerde bitireceğini düşünebiliriz. Yarışın başlarında, anlamsız bir noktada düşüp vakit kaybetmeyeceğinin garantisini veremiyoruz elbette.

Giro’da beni en çok hayal kırıklığına uğratan isimdi Carthy. Yarışın gizli favorilerinden biri olmasını beklerken sekizinci bitirmişti. Vuelta’nın dik yokuşlarının ona daha uygun olduğunu düşünürsek podyuma daha yakın bir derece yapacağını öngörebiliriz. Geçen sene podyumdaydı. Burgos Turu’unda son etabı kazandığını hatırlatayım.

Movistar, Tour kadrosunu bir eksikle (Soler) Vuelta’ya getiriyor. Lopez‘in tavanı daha yüksek; ama Mas daha güvenilir geliyor bana. Anahtar kelime, istikrar! Mas, geçen yıl hem Tour hem Vuelta’yı beşinci bitirmişti. Bu yıl Tour’da yine ilk 10’daydı (altıncı). Benzer bir noktada olmasını bekleyebiliriz. Lopez ise Tour’un ilk günlerinde yaşanan kaostan etkilenip bir daha kendini toparlayamamıştı. Vuelta’da sezonu iyi hatırlalarla bitirmenin derdinde olacak. Bir de Valverde var… Tokyo’dan sonra kontratını bir yıl daha uzattı. Vuelta’ya ne halt yemeye geliyor, hiçbir fikrim yok.

Vlasov, Giro’da dördüncü olarak büyük tur lanetini kırmayı başardı. Yalnız o günden bu yana pek ortalarda yok. Burgos’ta da varlığıyla yokluğu birdi. Gelecek yıl takımda olmayacak. Astana da pek ona arka çıkacak bir kadro çıkarmışa benzemiyor. Izagirre kardeşler, Fraile, Sanchez gibi önemli tırmanışçıları var; ama daha ziyade etap kovalayacaklar gibi duruyor. İşi zor.

Kısa Kısa

Bardet: Burgos Turu’nda dikkat çeken isimlerden biriydi. Etap kazandı, genel klasmanı podyumun 10 saniye uzağında altıncı bitirdi. Vuelta’da aynı tarifeyi uygulamak tatmin edici olur. AG2R’den ayrılmak -şimdilik- olumlu sonuç vermişe benziyor.

Ciccone: Giro’da uzun süre pembe mayo bahsi içinde yer alması onu nasıl etkiledi bilmiyorum. Umarım kendini genel klasmancıya evirmek gibi bir çıkarımda bulunmamıştır. Ciccone’yi etap kovarlarken izlemek çok daha keyifli. Ve kendisi için başarılı olmaya çok daha uygun bir formül.

G. Martin: Genel klasman dürtüsünü bastırabilirse mavi benekli mayo (KOM) için şansı yüksek.

Schachmann & Grossschartner: Bora’nın Almanya-Avusturya ortaklığı hayli vaatkar duruyor. Etap galibiyeti, genel klasmanda ilk 10… Yapabileceklerinin skalası hayli geniş.

Bagioli & Vansevenant: Etap, etap, etap.

Hamilton: Tour’da aradığını bulamayınca gözünü Vuelta’ya dikti. Hedef etap galibiyeti. Bu arada genel klasmanda kapağı ilk 10’a atarsa ne ala.

De la Cruz: Vuelta’da iki kez ilk 10 görmüşlüğü var. Biri geçen sene. Üçüncüsüne hazır mıyız? Peki mavi benekli mayoya?

Vine: 2020 Zwift Academy şampiyonu. Türkiye Turu’nda hem Elmalı etabını hem de genel klasmanı ikinci bitirdi. Adımı bir kenara not edin. Kaçıştan etap kazanmak için epey deneme yapma şansı olacak.

Aru: İspanya Turu’ndan sonra bisikleti bırakacağını açıkladı. Harika başlayan bir kariyer için tatsız bir son. Ne yazık ki perşembenin geleceği çarşambadan belliydi. Sakatlıklar, hastalıklar vs derken son 4-5 yılda hayaletten farksızdı. Umarım son bir etap zaferiyle veda eder. Burgos Turu’ndaki ikinciliği bu konuda umut verici.

SPRINT

Söz konusu İspanya Turu olunca sprint etapları ve sprinterlerin sayısı hızla düşüyor. Burada da pek uzun bir listeye sahip olmuğumuz söylenemez. İlk sırada Demare var. Groupama-FDJ, yokuşçuların yarışına sprint etaplarına adanmış bir takımla geliyor. Tour’da yaşanan hezimetin ardından, Demare’ın kazanamaktan başka çaresi yok. Mümkünse birden fazla kez.

Philipsen Tour’da çok iyiydi; ama Cavendish realitesine tosladı. 6 podyum, 0 galibiyet… Kazanacağı tek etap, sezon bittiğinde rahat bir uyku çekmesini sağlayacak. Kazanmaması sürpriz olur.

Jakobsen, Polonya’da yaşadığı korkunç kazanın ardından Türkiye Turu ile bisiklete dönmüştü. Tour de Wallonie ile beraber tekrar kazanmaya da başladı. İki yıl önce büyük tur sahnesine çıktığı İspanya’da geri dönüşünün mührünü vurmak isteyecek.

Vuelta’nın yokuşlu sprint etapları tam da Matthews‘un dişine göre. Prologdan bozma 7 kilometrelik açılış zamana karşısının da favorilerinden biri.

Trentin, Aranburu, Aberasturi, Meeus, Cimoli; sprint etaplarında mücadele etmesini beklediğimiz diğer sprinter/puncheur’ler.

* * * * * Roglic
* * * * Bernal
* * * A. Yates
* * Landa, Carthy, Mas
* Carapaz, Lopez, Vlasov

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s