• Roglic, bir numaralı favori olarak başladığı Vuelta’da, tam da beklendiği gibi bir performans sergiliyor. Kendini çok zorlamadan; ama yanına da kimseleri pek yaklaştırmadan liderdiğini sürdürüyor. Kağıt üzerinde Pogacar’ınkine benzer bir dominasyondan bahsedemesek bile, izlediğiniz zaman en güçlü ismin o olduğunu anlıyorsunuz. Temkinli olmakta fayda var tabii. Santiago de Compostela’ya kadar uzun bir yolumuz ve tırmanacak bir hayli tırmanışımız var.
  • Podyum pozisyonunda iki Movistar’lı var. Özellikle Mas, ilerleyen günlerde Roglic’in başını ağrıtma potansiyeli taşıyor. Lopez‘in de zirveye yakın olması takımın hamle şansını artıran bir durum; ama ikilinin birkilte çalışacaklarına dair ciddi şüphelerim var. Movistar bahsi açılmışken… Valverde‘nin yedinci etaptaki vedası, ilk haftanın en kalp kırıcı anıydı kuşkusuz. 41 yaşında, belki de son büyük turu, sportif direktörünün göğsünde ağlayarak sona erdi.
  • Böyle zamanlarda aklıma hep Vinokourov geliyor. 2011 Tour’unda Valverde’nin kazasına benzer şekilde yol kenarından aşağıya uçup yarışı bırakmak zorunda kalmıştı (femurunu kırdı). Ertesi gün, ağlamaklı bir şekilde bisikleti bıraktığını açıklayan bir video yayınladı. Peki hikaye nasıl bitti? Vino, sonraki sezon geri döndü ve Rio’da olimpiyat şampiyonluğuna ulaştı.
  • Carthy abandone oldu, Landa havlu attı, Bernal zayıflık emareleri gösteriyor, Yates güçlü; ama o da şimdiden iki dakika geriye düşmüş durumda…
  • Sprint etapları, Jakobsen ve Philipsen arasında ikiye iki şeklinde paylaşıldı. Onları zorlamaya en meyyal isim ise sürpriz bir şekilde DSM’in genç sprinteri Dainese oldu. Demare mı? Fransız yıldızın korkunç sezonu devam ediyor. Tamamen kendisine adanmış bir takımla geldiği iki büyük tur ve elde var sıfır. Kazanmak için önünde hala birkaç şansı olacak; ama hiç ışık vermediği aşikar.
  • Son iki büyük tur, Deceuninck – Quick-Step’li sprinterler için rehabilitasyon şeklinde geçiyor. Fransa Turu’unda Cavendish‘in küllerinden doğuşunu izlemiştik. Vuelta’da ise ölümden dönen Jakobsen‘in nihai dönüşüne tanıklık ediyoruz.
  • Olimpiyattan sonra Vuelta’nın beni kesmeyeceğini söylemiştim. Kesmek bir yana, kendimi doğru dürüst yarışa verebilmiş bile değilim.

* * *

Kırmızı mayo: Primoz Roglic
Yeşil mayo: Fabio Jakobsen
Mavi benekli mayo: Damiano Caruso
Beyaz mayo: Egan Bernal

* * *

Roglic
Mas (+28″)
Lopez (+1′ 21″)
Haig (+1′ 42″)
Bernal (+1′ 52″)
A. Yates (+2′ 07″)
Ciccone (+2′ 39″)
Kuss (+2′ 40″)
Grossschartner (+3′ 25″)
De la Cruz (+3′ 55″)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s