21.02 – 27.02UAE Tour
1. Tadej Pogacar (UAE Emirates)
2. Adam Yates (Ineos Grenadiers)
3. Joao Almeida (Deceuninck – Quick Step)
27.02Omloop Het Nieuwsblad
1. Davide Ballerini (Deceuninck – Quick Step)
2. Jake Stewart (Groupama-FDJ)
3. Sep Vanmarcke (Israel Start-Up Nation)
06.03Strade Bianche
1. Mathieu van der Poel (Alpecin Fenix)
2. Julian Alaphilippe (Deceuninck – Quick-Step)
3. Egan Bernal (Ineos Grenadiers)
07.03 – 14.03Paris-Nice
1. Max Schachmann (Bora-Hansgrohe)
2. Aleksandr Vlasov (Astana-Premiere Tech)
3. Ion Izagirre (Astana-Premiere Tech)
10.03 – 16.03Tirreno-Adriatico
1. Tadej Pogacar (UAE Emirates)
2. Wout van Aert (Jumbo-Visma)
3. Mikel Landa (Bahrain-Victorious)
20.03Milan-San Remo
1. Jasper Stuyven (Trek-Segafredo)
2. Caleb Ewan (Lotto Soudal)
3. Wout van Aert (Jumbo-Visma)
22.03 – 28.03Volta a Catalunya
1. Adam Yates (Ineos)
2. Richie Porte (Ineos)
3. Geraint Thomas (Ineos)
24.03Oxclean Classic Brugge-De Panne
1. Sam Bennett (Deceuninck – Quick-Step)
2. Jasper Philipsen (Alpecin-Fenix)
3. Pascal Ackermann (Bora-Hansgrohe)
26.03E3 Saxo Bank Classic
1. Kasper Asgreen (Deceuninck – Quick-Step)
2. Florian Senechal (Deceuninck – Quick-Step)
3. Mathieu van der Poel (Alpecin-Fenix)
28.03Gent-Wevelgem
1. Wout van Aert (Jumbo-Visma)
2. Giacomo Nizzolo (Qhubeka-Assos)
3. Matteo Trentin (UAE Emirates)
31.03Dwars door Vlaanderen
1. Dylan van Baarle (Ineos)
2. Christophe Laporte (Cofidis)
3. Tim Merlier (Alpecin-Fenix)
04.04Ronde van Vlaanderen
1. Kasper Asgreen (Deceuninck – Quick-Step)
2. Mathieu van der Poel (Alpecin-Fenix)
3. Greg van Avermaet (AG2R-Citroen)
05.04 – 10.04Itzulia Basque Country
1. Primoz Roglic (Jumbo-Visma)
2. Jonas Vingegaard (Jumbo-Visma)
3. Tadej Pogacar (UAE Emirates)
18.04Amstel Gold Race
1. Wout van Aert (Jumbo-Visma)
2. Tom Pidcock (Ineos)
3. Mac Schachmann (Bora-Hansgrohe)
21.04La Fleche Wallonne
1. Julian Alaphilippe (Deceuninck – Quick-Step)
2. Primoz Roglic (Jumbo-Visma)
3. Alejandro Valverde (Movistar)
25.04Liege-Bastogne-Liege
1. Tadej Pogacar (UAE-Emirates)
2. Julian Alaphilippe (Deceuninck – Quick-Step)
3. David Gaudu (Groupama-FDJ)
27.04 – 02.05Tour de Romandie
1. Geraint Thomas (Ineos)
2. Richie Porte (Ineos)
3. Fausto Masnada (Deceuninck – Quick-Step)
08.05 – 30.05Giro d’Italia
30.05 – 06.06Criterium du Dauphine
06.06 – 13.06Tour de Suisse
26.06 – 18.07Tour de France
31.07Classica San Sebastian
09.08 – 15.08Tour de Pologne
14.08 – 05.09Vuelta a Espana
22.08EuroEyes Cyclassics Hamburg
29.08Bretagne Classic
30.08 – 05.09BinckBank Tour
10.09GP Cycliste de Quebec
12.09GP Cycliste de Montreal
19.09Eschborn-Frankfurt
03.10Paris-Roubaix
09.10Il Lombardia
14.10 – 19.10Tour of Guangxi